
Powiatowy Urząd Pracy w Żorach ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z KFS (z limitu podstawowego, aktualna kwota środków: 14400,80 zł.) na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego, zgodnie z priorytetami wskazanymi przez Ministra właściwego ds. pracy:
Priorytety wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2023 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żorach:
1. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
2. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
3. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie zawodach deficytowych - barometr zawodów.
4. Wsparcie kształcenia ustawicznego dla nowozatrudnionych osób (lub osób, którym zmieniono zakres obowiązków) powyżej 50 roku życia.
5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej
ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób poniżej 30 roku życia w zakresie umiejętności cyfrowych oraz umiejętności związanych z branżą energetyczną i gospodarką odpadami.
Termin naboru wniosków: 14.09.2023r., od godziny 7.30 do godziny 14.30.
(decyduje data wpływu do urzędu)
Uzupełnione wnioski wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w terminie naboru w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Żorach – sekretariat pokój nr 17 (I piętro). Wnioski można złożyć elektronicznie. W przypadku formy elektronicznej można skorzystać z: ePUAP lub z serwisu praca.gov.pl (Wnioski o usługi i świadczenia z urzędu -> Pismo do Urzędu (PSZ-PU)). Należy pamiętać, że w przypadku formy elektronicznej konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego np. profilu zaufanego.
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia w przypadku niedołączenia załączników wymaganych zgodnie z § 5 ust. 2 Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (tekst jednolity Dz. U. 2018 r. poz. 117):
- oświadczenia o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt. 1 i ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1808 z późn. zm.),
- informacji określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis),
- kopii dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
- programu kształcenia ustawicznego,
- w przypadku egzaminu - jego zakresu,
- wzoru dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.
- Pracodawca w trakcie naboru składa jeden wniosek z kompletem załączników.
- Składany wniosek musi mieścić się w obszarze co najmniej jednego z priorytetów wydatkowania środków KFS ustalonych na dany rok. Wniosek, który nie wpisuje się w żaden z priorytetów zostanie rozpatrzony negatywnie.
- Cena kształcenia ustawicznego musi być ceną rynkową, wniosek którego usługi kształcenia ustawicznego znacznie odbiegają od kosztów podobnych usług dostępnych na rynku, zostanie rozpatrzony negatywnie.
- W pierwszej kolejności będą rozpatrywane wnioski pracodawców, które są kompletne oraz nie wymagają uzupełnień i dodatkowych wyjaśnień.
- Wnioski pracodawców, złożone poza terminem naboru lub bez wymaganych załączników pozostawia się bez rozpatrzenia.
- Z środków KFS mogą być finansowane jedynie nierozpoczęte formy kształcenia.
- Wydatki na kształcenie ustawiczne ponoszone są w 2023 roku.
- Przed uzupełnieniem wniosku proszę zapoznać się informacjami i oświadczeniami, które zawiera oraz z Zasadami przyznawania środków z KFS zaopiniowanymi przez Powiatową Radę Rynku Pracy.