-
"Pierwszy biznes"
Program wspierający przedsiębiorczość wśród młodzieży.
-
"Postaw na nowe miejsca pracy"
Program aktywizujący bezrobotnych, w tym osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy, poprzez wykorzystanie dostępnych instrumentów rynku pracy.
-
"Szansa na sukces"
Program promujący samozatrudnienie i wspierający tworzenie nowych miejsc pracy.
-
"Postawmy na przedsiębiorczość"
Program wspierający przedsiębiorczość i tworzenie nowych miejsc pracy.
-
"Praca dla młodych - dobry start"
Program wspierający przedsiębiorczość wśród młodych osób.
-
"Inwestycja w człowieka"
Program wspierający przedsiębiorczość i tworzenie nowych miejsc pracy.
-
„Młode wilki"
Projekt realizowany w ramach SPO RZL, działanie 1.2. Perspektywy dla młodzieży; schemat a). Głównym celem projektu było udzielenie pełnego wsparcia młodzieży poprzez działania wspierające i promujące zatrudnienie oraz jednoczesne wspieranie kształcenia dostosowanego do potrzeb rynku pracy i upowszechnienie informacji o nim. W tym celu wykorzystano następujące rodzaje wsparcia: 1) staże 2) szkolenia mające na celu dostosowanie kwalifikacji do rynku pracy tj. "profesjonalny sprzedawca", "spawanie różnymi technikami", "obsługa sekretariatu z podstawą kadr i płac", „magazynier + wózki widłowe" 3) poradnictwo zawodowe, które wyposażyło młodych ludzi w umiejętność poruszania się po rynku pracy 4) pośrednictwo pracy. Projekt był skierowany do bezrobotnej młodzieży w wieku poniżej 25 roku życia. zarejestrowanej do 24 miesięcy (w tym absolwenci). Pośrednim celem będzie promowanie zatrudnienia w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw poprzez wykorzystanie w nim form prozatrudnieniowych. Projekt objął swoim zasięgiem 130 osób. 100 osób skierowano na staże zawodowe ( w tym 10 osób po szkoleniu) a 40 osób na szkolenia.
Środki zaangażowane w realizacje projektu - 500 632,40 PLN.
-
„Czas na zmiany"
Projekt realizowany w ramach SPO RZL, działanie 1.3. Przeciwdziałanie i zwalczanie długotrwałego bezrobocia; schemat a). Głównym celem projektu było ograniczenie zjawiska długotrwałego bezrobocia i jego przyczyn poprzez wsparcie dla osób bezrobotnych i długotrwale bezrobotnych w zakresie reintegracji zawodowej. W tym celu wykorzystano następujące formy wsparcia: 1) przygotowania zawodowe, umożliwiające wejście na rynek pracy 2) szkolenia zawodowe, w tym wykorzystujące najnowsze osiągnięcia techniczne, mające na celu dostosowanie kwalifikacji do potrzeb rynku pracy tj. „spawanie różnymi technikami", „obsługa sekretariatu z podstawą kadr i płac" , „uprawnienia SEP", „kasy fiskalne" 3) usługi poradnictwa zawodowego mające na celu przygotowanie osób do poruszania się po rynku pracy 4) pośrednictwo pracy pomagające dostosować kwalifikacje bezrobotnych do wymagań pracodawców. Projekt objął swoim zasięgiem 70 osób pozostających w rejestrze do 12 miesięcy (20 sób) i od 12-24 miesięcy (50 osób), w okresie ostatnich dwóch lat. 50 osób skierowano na przygotowanie zawodowe ( w tym 10 po szkoleniach). 30 osób ukończyło szkolenia. Wszystkie osoby objęto pośrednictwem pracy i poradnictwem zawodowym.
Środki zaangażowane w realizację projektu - 247 528,68 PLN.
16 marca b.r. Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach – Przemysław Koperski podpisał umowy zwiększające dofinansowanie projektów realizowanych przez powiatowe urzędy pracy w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Dodatkowa kwota na realizację projektów „Młode wilki" i „Czas na zmiany" to 365 765,54 PLN.
W ramach projektu „Młode wilki" wzięły udział 242 osoby w wieku poniżej 25 roku życia. Osoby skorzystały z poradnictwa zawodowego, szkoleń i staży. Środki przeznaczone na projekt to 739 259,8 PLN. Wykorzystano 99,8 % środków z EFS.
W projekcie pn. „Czas na zmiany" uczestniczyło 191 osób pozostających w rejestrze do 12 miesięcy i od 12-24 miesięcy w okresie ostatnich dwóch lat. Wartość projektu to 508 708 PLN. Wykorzystano 99,9% środków z EFS.