Powiatowy Urząd Pracy w Żorach ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z KFS z limitu podstawowego, kwota środków: 270 tys. zł., na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego, zgodnie z priorytetami wskazanymi przez Ministra właściwego ds. pracy:
Priorytety wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2025 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żorach:
-
Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie – dotyczy miasta Żory.
-
Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
-
Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
-
Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
-
Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
-
Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
-
Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
-
Rozwój umiejętności cyfrowych.
-
Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Termin naboru wniosków: od 30.01.2025 r. do 31.01.2025 r. w godzinach: 7.30 - 14.30.
Uzupełnione wnioski wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w terminie naboru w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Żorach – sekretariat pokój nr 17 (I piętro).
Wnioski można również złożyć elektronicznie: od 30.01.2025 r. od godziny 7.30 - do 31.01.2025 r. do godziny 14.30. Dokumenty można przesyłać: elektronicznie za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP) Powiatowego Urzędu Pracy w Żorach, która jest dostępna na platformie ePUAP, nazwa skrzynki: /PUP_Zory/SkrytkaESP lub za pośrednictwem systemu e-Doręczeń na adres skrzynki: AE:PL-57673-96232-HFGDI-20. W przypadku formy elektronicznej konieczne jest opatrzenie dokumentów kwalifikowanym podpisem elektronicznym, natomiast w przypadku postaci elektronicznej konieczne jest opatrzenie dokumentów podpisem zaufanym (dostępnym w profilu zaufanym) lub podpisem osobistym (ujętym w e-dowodzie).
Wnioski złożone w innym terminie oraz poza godzinami ich przyjmowania nie będą rozpatrywane (decyduje data wpływu do urzędu).
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia w przypadku niedołączenia załączników wymaganych zgodnie z § 5 ust. 2 Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (tekst jednolity Dz. U. 2018 r. poz. 117):
-
oświadczenia o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt. 1 i ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. 2023 r., poz. 702 z późn. zm.),
-
informacji określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis),
-
kopii dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
-
programu kształcenia ustawicznego,
-
w przypadku egzaminu - jego zakresu,
-
wzoru dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.
Dodatkowe informacje:
-
Pracodawca w trakcie naboru składa wniosek z kompletem załączników oddzielnie dla każdej formy kształcenia, czyli na każdy kierunek studiów podyplomowych, każdy rodzaj egzaminu oraz każdy kierunek kursu należy złożyć odrębne wnioski.
-
Na jedną osobę można wnioskować o przyznanie maksymalnie jednej formy kształcenia.
-
Składany wniosek musi mieścić się w obszarze co najmniej jednego z priorytetów wydatkowania środków KFS ustalonych na dany rok. Wniosek, który nie wpisuje się w żaden z priorytetów zostanie rozpatrzony negatywnie.
-
Cena kształcenia ustawicznego musi być ceną rynkową, wniosek którego usługi kształcenia ustawicznego znacznie odbiegają od kosztów podobnych usług dostępnych na rynku, zostanie rozpatrzony negatywnie.
-
W pierwszej kolejności będą rozpatrywane wnioski pracodawców, które są kompletne oraz nie wymagają uzupełnień i dodatkowych wyjaśnień.
-
Wnioski pracodawców, złożone poza terminem naboru lub bez wymaganych załączników pozostawia się bez rozpatrzenia.
-
Z środków KFS mogą być finansowane jedynie nierozpoczęte formy kształcenia.
-
Wydatki na kształcenie ustawiczne ponoszone są w 2025 roku.
-
Przed uzupełnieniem wniosku proszę zapoznać się informacjami i oświadczeniami zawartymi we wniosku, z Zasadami przyznawania środków z KFS zaopiniowanymi przez Powiatową Radę Rynku Pracy oraz Kartą oceny wniosku.
Wniosek, załączniki i pozostałe dokumenty są dostępne pod ogłoszeniem oraz na https://zory.praca.gov.pl w zakładce: Dokumenty do pobrania - dokumenty do pobrania dot. Krajowego Funduszu Szkoleniowego.